Napsali o nás

Ve speciálním “fitku“ mohou ženy cvičit v každém životním období: i v těhotenství

08.10.2016
Cvičení v těhotenství pomáhá ženám udržet si, ale i získat potřebnou kondici. Navíc díky němu může každá budoucí maminka navštěvovat kurzy, které ji před porodem připraví na novou životní roli. Některých akcí se mohou zúčastnit i budoucí otcové.

Manželé Hýnovi přidali ke svým službám i předporodní kurzy a cvičení pro těhotné i ženy po porodu. Ilustrační foto

Manželé Zuzana a Tomáš Hýnovi z Olomouce, rodiče dvou dětí, si založili v roce 2011 vlastní rodinné fitness centrum, kde se věnují především ženám různých věkových kategoriích. V centru Svět FitZone jsou však vítáni i muži.

Pořádají semináře a společně s lektory také cvičení pilates, H.E.A.T., TRX a další. Aby toho nebylo málo, přidali k tomu i předporodní kurzy a cvičení pro těhotné i ženy po porodu. Některých z nich se mohou zúčastnit i budoucí otcové.

Spolupracuje Svět FitZone s předporodními kurzy a cvičeními nebo jde o jednu firmu?
ZUZANA: Je to součást FitZone. My jsme v podstatě napřed vymysleli Svět FitZone a potom jsme k tomu začali přidávat další služby pro ženy a nastávající maminky. Vyšlo to z myšlenky, že bychom chtěli, aby žena měla možnost u nás cvičit v každém životním období. To znamená i během těhotenství a po ukončení šestinedělí. Předporodní kurzy potom vznikly jako doplněk. Chtěli jsme, aby služby byly komplexní. To ale neznamená, že na naše předporodní kurzy mohou chodit jen maminky, které zároveň cvičí. Cvičení určitě není podmínkou.

Mezi svými zaměstnanci máte porodní asistentky. Jsou k dispozici i lékaři?
ZUZANA: Ne, ne. Lékaři ne. Spolupracujeme jen s porodními asistentkami. Tři z nich jsou z Fakultní nemocnice v Olomouci a jedna porodní asistentka pracuje v olomoucké agentuře. Ta má i praxi ze zahraničí. Jsou to odborníci na svém místě. Věříme, že díky nim je služba profesionální. Zaštiťují ji lidé z praxe.

Máte v týmu i lidi jiného zaměření, kteří pomáhají ženám?
TOMÁŠ: Já se věnuju výživě. Pomáhám lidem srovnat stravovací a pohybové návyky. Mezi mými klienty převažují ženy, se kterými retrospektivně zjišťuji, kde nastal zlom. U těch 300 klientek to velmi často bylo právě během těhotenství, kdy mění své návyky. Zatím jsem tady jediný výživový poradce, do budoucna plánujeme zapojit i některé z našich šikovných instruktorek. Jinak všichni lektoři pomáhají ženám na svých lekcích.

Těhotným ženám nabízíte různé kurzy a cvičení. Může se jich zúčastnit i nastávající otec?
ZUZANA: Myslíte cvičení jako pohybové aktivity? Nad tím jsem se nikdy nezamyslela. Asi by mohl, ale myslím si, že by to pro něj nemělo moc velký přínos. Jedná se hlavně o těhotenskou aktivitu. Co se týká těch lekcí v předporodních kurzech, tak na všechny mohou tatínci přijít. To problém není.

V nabídce máte mimo jiné i gravidjógu, jógu pro těhotné ženy. V čem se liší od klasické jógy?
TOMÁŠ: Gravidjóga, stejně jako jakékoliv jiné těhotenské cvičení, se vyhýbá těm partiím, které jsou nebezpečné pro miminko. Vždy se vyhýbá středu těla, na břicho se netlačí. Takže gravidjóga je jóga, kde se volí pozice přínosné pro maminky a řídí se přesnou metodikou. Vždycky ale klientkám říkám, že na všechno těhotenské cvičení musí mít povolení od svého ošetřujícího lékaře.

Těhotným ženám nabízíte pilates, jógu, H.E.A.T. a další. O které cvičení je největší zájem?
ZUZANA: Je zvláštní, že je to zrovna cvičení na míčích. Vede je porodní asistentka Simona Orsáková, která je tady z fakultní nemocnice. Ty bývají ve středu odpoledne a jsou plné. Myslím si, že je to dáno i časem. Když je cvičení odpoledne, tak je větší návštěvnost. U cvičení na míčích jde o cviky s velkými gymbally, malými overbally nebo expadery. Cvičí se i bez náčiní.

Prohlídka porodních sálů není častá nabídka. Co vás k ní vedlo?
ZUZANA: Sami jsme to absolvovali, když jsem byla těhotná, tak jsme navštěvovali jiné předporodní kurzy v Olomouci a tam byla taky součástí nabídky prohlídka porodních sálů ve fakultní nemocnici. Když už jsme pak dávali dohromady celý ten kurz, tak jsme se pídili i po této možnosti a fakultka je tomu otevřená, když zrovna mají místo. Součástí je i prohlídka oddělení šestinedělí. Takže se maminky podívají, jak vypadá nadstandardní pokoj, a můžou se zeptat na vše, co je zajímá, porodní asistentky. Tam je důležité i to, že se i podívají do nemocnice na konkrétní místo, kde chtějí rodit.

Jak se k návštěvě sálů staví nemocniční personál a nastávající maminky?
ZUZANA: Vždy je nutné v nemocnici domluvit konkrétní termín, a pokud je alespoň jeden pokoj volný, porodní asistentka z našeho kurzu jimi maminky i s tatínky provede. Domluva je bezproblémová. V nemocnici jsou na to zvyklí, jelikož sami tyto prohlídky dělají v rámci svých předporodních kurzů. Maminky se navíc trochu uklidní, když poznají konkrétní prostředí, což se při porodu bude určitě hodit.

V čem je Cvičení s miminkem do šesti měsíců jiné než Cvičení po porodu?
ZUZANA: V tom, že si maminky mohou přivést děti přímo do cvičebního sálu na lekci. Miminko necvičí, leží a pozoruje, maminka si užívá příjemnou lekci. Pokud přeci jen začne plakat, není problém je nakojit. Počítá se s tím, nikoho to neruší. Na všechny ostatní lekce v nabídce nabízíme možnost hlídání dětí v dětském koutku. Na některé je hlídání vždy, na další po domluvě. Je tady rodinná atmosféra. Snažíme se být něco mezi klasickým fitness a rodinným centrem, kde maminky můžou přijít s dětmi a svěřit je hlídacím tetám.

Autor: (red)